jachin

509 George Washington Hwy N
Chesapeake, VA 23323-2009, US
Lake Drummond Masonic Lodge
No. 178
compass and square
A. F. & A. M.
boaz

Stated Meeting: 2nd Thrusday @ 7:00 PM
Dinner: 2nd Thursday @ 6:00 PM
Work Nights: Every Other Thursday as Announced @ 7:00 PM
Refreshments: With Work Nights @ 6:00 PM

Past Masters


The Past Masters are truly the backbone of Masonry and more importantly our Past Masters are the columns that support Lake Drummond Masonic Lodge.

YEAR
Worshipful Master
2016
John W. Conroy, Jr.
2015
William M. Mutter
2014
Henry P. Strickland
2013
Christopher A. Allsbrook
2012
Richard T. Smith
2011
K. Lee Hobbs
2010
Kennth E. Stephens, Jr.
2009
Kyle W. Strickland
2008
Randall D. Reed
2007
Kenneth T. Decker, Sr., PDDGM
2006
Raymond G. McEvoy
2005
William R. Manier
2004
Fredrick T. Whittington
2003
Michael F. Mansfield
2002
Elmer E. Walters
2001
Roy L. McDaniels
2000
Harry C. Slaughter
1999
Timothy Magas**
1998
Phillip W Morley, Jr.
1997
Richard L. Elrod
1996
Gary R. Tester
1995
William R. Manier
1994
Thomas C. Hathaway, Jr.*
1993
Kenneth T. Decker, Sr., PDDGM
1992
Larry W. Norman
1991
Kenneth P. Strickland
1990
Dr. Glen E. Brown
1989
Melvin B. Joyner
1988
C. Robert Jefferson
1987
Larry P. Fields
1986
John V. Matthews, Jr., PDDGM-NC
1985
R. Stephen Best
1984
H. Martin Hatfield
1983
E. Clifton Whitlock, PDDGM
1982
R. B. Holmes
1981
Stanley D. Archer
1980
Loyd C McGee*
1979
James H. Matthews
1978
Robert J. Litterst
1977
Emmett C. Green
1976
J. Courtney Bell, Sr.*
1975
George A. Jarvis*
1974
James E. Morgan, Sr., PDDGM
1973
J. R. Gray, Sr.
1972
Robert L. Ryder, Sr.*
1971
Rodney L. Bradley*
1970
Fred L. Younger, Sr., PDDGM
1969
C. Irving Tate*
1968
Durward H. Barkley*
1967
Howard C. Laumann*
1966
Harry R. Derby, Jr.*
1965
Henry P. Griffin, Sr.*
1964
Harold G. Taylor*
1963
Robert G. Stafford*
1962
Marcus G. Gallimore, Jr.*
1961
Isaac B. Storms*
1960
Raymond J. Mathison*
1959
James M. Rollo* PDDGM
1958
Maud W. Simons*
1957
Sam. S. Gay, Sr.*
1956
Harold J. Kidd*
1955
Paul F. Brennaman, Sr.*
1954
Edward J. Sallaba*
1953
Evertt C. Lyon, Sr.*
1952
William F. Deal, Sr.*
1951
Harry W. Barrow*
1950
Thomas G. England*
1949
Otho L. Wagoner*
1948
Robert B. Armistead, Sr*
1947
Lawrence N. Tompkins* PDDGM
YEAR
Worshipful Master
1946
James N. Garrett, Sr.*
1945
Herman L. New*
1944
Arthur L. Newcomb, Sr.*
1943
Walter H. Shepherd*
1942
Rudolph L. Brinkley*
1941
Vernon E. Sauvan*
1938
Edward H. Everton*
1937
Joe W. Futrell*
1936
Ellis F. Beauchamp*
1935
Victor M. Sylvester*
1934
Marcus G. Gallimore*
1933
Louis Pederson*
1932
George E. Derby*
1931
Clarence J. Lakes*
1930
Vernon C. Randall*
1929
Grover C. Moore*
1928
Grover C. Moore*
1927
Henry R. Garrett*
1926
Fred W. Richardson*
1925
Oliver Grant Roper*
1924
George Washington Hilton*
1923
Leonard T. Kellum*
1922
Lyman M. Dixon*
1921
Otto H. Weiss*
1920
Stephen A. MacDonald*
1919
William H. Cotten*
1918
A. W. Chappelle*
1917
R. Claud Cotten*
1916
J. E. Culpepper*
1915
W. W. Harris*
1914
George E. Creekmur*
1913
George E. Creekmur*
1912
George E. Creekmur*
1911
George E. Creekmur*
1910
Harris L. Moss*
1909
Harris L. Moss*
1908
John W. Stewart*
1907
Robert H. Hendren*
1906
George E. Creekmur*
1905
Calvin V. Parker*
1904
John H. Cotten*
1903
John H. Cotten*
1902
Edward L. Sutton*
1901
Charles W. Mitchell*
1900
Samuel W. Gary*
1899
Lee A. Foreman*
1898
Lee A. Foreman*
1897
W. W. Walker*
1896
W. W. Walker*
1895
Lonsdale J. Roper*
1894
Samuel W. Gary*
1893
Samuel W. Gary*
1892
Samuel W. Gary*
1891
Samuel W. Gary*
1890
Samuel W. Gary*
1889
John H. Cherry*
1888
William H. Creekmur*
1887
J. Stroud Roper*
1886
Samuel W. Gary*
1885
Joseph W. Carey *
1884
Zacheus Rutter*
1883
Joshua W. Mitchell*
1882
Harvey T. Culpepper*
1881
Isaiah J. Cherry *
1880
William D. Roper*
1879
Joshua W. Mitchell*
1878
Samuel W. Gray*
1877
Lonsdale J. Roper*
1876
Samuel W. Gary*
1875
Thomas M. Hodges*
1874
Thomas M. Hodges*
*Denotes deceased **Denotes demitted